Mahide Gül GÖBELEZ

Mahide Gül GÖBELEZ

Kendinizden ve müzik geçmişinizden biraz söz eder misiniz?

Okuduğum ilkokulda sosyal aktivitelere çok önem veriliyordu. Bu yüzden farklı kurslar açılmıştı. Ben de 8 yaşımda mandolin kursuna yazıldım. İlkokul öğretmenim Ahmet YOL kulağımın iyi olduğunu söyleyerek konservatuar sınavlarına girmemi önerdi. 11 yaşımda konservatuarın keman bölümünü kazandım. Anneannem çok iyi bir müzisyendi. Çalışmalarımı onunla birlikte yaptığım, sıkı ve düzenli çalıştığım halde öğretmenim çalışmalarımı bir türlü beğenmiyordu. Bu beni okuldan soğuttu ve hastalandım. Bir yıl sonra okulu bıraktım. Ancak içimde müzik vardı kemanı özel derslerle devam ettirdim. 17 yaşımda lisedeki müzik öğretmenimin ısrarı ile şan bölümüne girdim. Bir sene İhsan BAKIR ile çalıştım ancak bu sefer de ailevi sebeplerden dolayı konservatuardan ayrılmak zorunda kaldım. Ama hâlâ müzik sevgisi ve isteği içimdeydi. Üniversitede müzik öğretmenliği bölümüne girdim.
Buradaki şan hocam Hasbiye SAKPINAR'dı. 1980'de iyi bir dereceyle mezun olup öğretmen olarak Kayseri'ye atandım. Bir buçuk yıl sonra tekrar İstanbul'a geldim Şu anda Kartal Anadolu Lisesi'nde müzik öğretmeniyim.

Müzikle ilgili çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

İstanbul Müzik Öğretmenleri Çoksesli Korosu'nda 13 yıldan fazla korist olarak görev aldım. Kadıköy Belediyesi Çoksesli Korusu'nda (KASDAV) koristlik yaptım. Resmi bayramların il ve ilçe komitelerinde bayram organizasyonlarında aktif olarak görev alıyorum. Keman ve şan dersleri veriyorum. Konservatuarların, güzel sanatlar liselerinin sınavlarına hazırlayıp, kazandırdığım çok sayıda öğrencim var. İnsan bununla gurur duyuyor. Beni öğretmenlerimin yönlendirdiği gibi ben de öğrencilerimi yönlendiriyorum. Bu bir bayrak yarışı. Mesleğimi her zaman çok sevdim.

Sesinizin rengi nedir? Diyapazonunuz kaç oktav?

Ses rengim, Coloratura. Üç oktav.

Coloratura soprano ne demek?

İnce seslerde parlak tınıları söyleyebilen ses rengine sahip kadın sesine denir.

Soprano türlerine bir kaç örnek verir misiniz?

Lirik soprano, dramatik soprano, mezzo soprano.

Hep Birlikte Müzik-I" konser kitapciği röportajlarından
16 Haziran 2002- Istanbul