İmdat YILMAZ
28 Mayıs 1973’te Bulgaristan'da doğdum. 7 yaşında gitar derslerine başladım. N.Obreşkov  matematik okuluna devam ederken, 9 yıl Razgrad’taki M.P.Müzik Okulunda  klasik gitar eğitimi gördüm. 1983’te Bulgaristan'ın Çirpan şehrinde düzenlenen Ulusal Müzik Yarışmada Gitar dalında ikinciliğe layık görüldüm. Klasik gitar eğitimi yanı sıra elektrogitar eğitimi de aldım.

 

Bulgaristan'ın Bulgaristan’da yaşamakta olan Türk azınlığına uyguladığı asimilasyon politikasi nedeni ile zorunlu olarak ailem ile Temmuz 1989’da Türkiye' ye geldim. Özel Üsküdar Koleji’nde lise eğitimimi tamamladıktan sonra 1996 yılında İTÜ Uçak Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldum. 1996-1999 yılları arasında 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda uçak mühendisi olarak görev aldım. Temmuz 2000’den bu yana THY Müh. Başkanlığı Uçak Müdürlüğü’nde Yapısal Sistemler  Mühendisliği görevini yürütüyorum. Ayrıca Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından yayınlanan Tarih dergisi için Rusça’dan tercümeler yapıyorum. En son UNESCO ’nun  2000 yılı ödülünü kazanan Sn.Muhtar Şahanov’un şiir kitabı “Uygarlığın Yanılgısı”nın Türkçe’ye çevirisini annem Ayşe Yılmaz’la birlikte yaptık.

 

Boş vakitlerimin neredeyse tamamı müzikle geçiyor. Müzik ruhen beni zenginleştiriyor. Tekniğimi kaybetmemeye ve geliştirmeye çalışıyorum.

 

Düzenlemelerini İkbal Yilmaz Kaya’nın yaptığı gitar ve piyano bestelerimi “Hep Birlikte Müzik” konserlerimizde dinleyenlerle paylaşıyorum.  Modern Türk müziğine katkıda bulunmak için beste çalışmalarımı sürdürmek istiyorum.

 

Temmuz 2004 / Istanbul